Współczesna cywilizacja jest źródłem wielu wspaniałych osiągnięć – przyniosła zasadniczą poprawę jakości życia, zwiększyła nasze poczucie bezpieczeństwa i stabilności, dała nam też wiele niezwykłych możliwości realizacji naszych złożonych pasji i zainteresowań.

 Stwierdzenie takowe jest niezaprzeczalnym faktem – już sama współczesna medycyna jest przykładem niewątpliwych walorów rozwoju cywilizacyjnego. Któż z nas pamięta o ryzyku, jakie towarzyszyło jeszcze prawie każdemu w czasach naszych nieodległych przodków – zmagali się oni przecież ze stałym zagrożeniem chorobami zakaźnymi, swoje żniwo zbierały gorączki połogowe i czymś normalnym wysoka śmiertelność niemowląt i małych dzieci.

 Niestety każdy rozwój, również naszej cywilizacji, ma też swoją ciemną stronę – negatywne aspekty, których długoterminowe konsekwencje dopiero teraz zaczynamy dostrzegać.

 Nie jest naszym zadaniem całościowa analiza potencjalnych szkód, jakie niesie za sobą współczesna cywilizacja w każdym jej obszarów – skoncentrowaliśmy się na tych deficytach, które mogą mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie i kondycję psycho-fizyczną.

 Dziesięć biblijnych plag egipskich niosły za sobą straszne konsekwencje – ci, którzy ich doświadczyli chorowali, cierpieli i umierali przedwcześnie. Nie było przed nimi ucieczki – wedle Biblii były straszliwą boską karą, nieuchronną i przerażającą.

 Dziesięć plag współczesnej cywilizacji niesie za sobą podobne ryzyko – ci, którzy ich doświadczają, mają większe ryzyko choroby, cierpienia i przedwczesnej śmierci. Inaczej jednak niż plagi egipskie, te współczesne zagrożenia cywilizacyjne są podstępne, pozornie mało spektakularne i przez to często bagatelizowane przez większość z nas. Pocieszającym dla nas jest jednak to, że inaczej niż w plagach biblijnych możemy przeciwdziałać szkodom, jakie za sobą niosą.

 Co wobec tego możemy zrobić, aby uchronić się przed szkodami zdrowotnymi, jakie niesie za sobą współczesna cywilizacja?

 Po pierwsze – musimy wiedzieć co nam szkodzi.

 Po drugie – musimy nauczyć się radzić sobie z następstwami tych szkód.

 Zaczniemy od pierwszego problemu – oto dziesięć plag współczesnej cywilizacji, które w naszej ocenie niosą za sobą największe szkody zdrowotne.

 1. Brak kontaktu z naturą & Życie poza naturalnymi rytmami przyrody & Zachwianie naturalnych cyklów biologicznych.

 2. Zanieczyszczone środowiska naturalne: powietrze i woda & Życie w zaśmieconym świecie & Stała ekspozycja na smog i inne czynniki szkodliwe dla zdrowia.

 3. Nadmierna ekspozycja na sztuczne światło & Zanieczyszczenie światłem & Zachwianie rytmów dobowych.

 4. Narażenie na ciągły hałas i zgiełk & Znużenie i otępienie sensoryczne & Brak możliwość wyciszenia i zregenerowania sił.

 5. Smog informacyjny & Problemy z koncentracją uwagi i efektywnym myśleniem & Spłycenie poznawcze i obniżenie zdolności do pozyskiwania wiedzy.

 6. Nieustanny stres i pośpiech & Ciągłe napięcie i przewlekłe zmęczenie & Agresja w relacjach międzyludzkich.

 7. Nadmierna koncentracja na pracy i karierze & Brak umiejętność odpoczywania i regeneracji & Przeciążenie pracą i wypalenie zawodowe.

 8. Kiepska jakość jedzenia & Nadmiar tłuszczów, cukrów i sztucznych dodatków & Dieta nieadekwatna do naszych potrzeb zdrowotnych.

 9. Złe wzorce żywieniowe & Przejadanie się i problemy z nadwagą & Epidemia używek i uzależnień.

 10. Siedzący tryb życia & Brak niezbędnej dla zdrowia aktywności fizycznej i ruchu & Obniżona sprawność fizyczna i wydolność organizmu.